Teacher of the Year

2020 Nominees

Teacher of the Year nominees are selected by their peers in their respective South Bend School Corporation schools, designating them as the Teacher of the Year for their school. They advance to the South Bend School Corporation Teacher of the Year Program at 5:30 p.m. on Tuesday, May 19.

Nominees demonstrate robust educational history, professional accomplishments, and ongoing professional development.


Blanca BanderaBlanca Bandera

Preschool, Studebaker Center

 

 


Elissa BlackburnElissa Blackburn

Fifth Grade, Nuner Fine Arts Academy

 

 


Katelyn BoocherKatelyn Boocher

English, Riley High School

 

 


Dianna ChristopherDianna Christopher

Language Arts, Clay High School

 

 


SusanSusan Davis

First Grade, Clay International Academy

 

 


Denise DomonkosDenise Domonkos

Special Education, Monroe Elementary School

 

 


Tamara FisherTamara Fisher

Language Arts, Adams High School

 

 


Cruz GalagosCruz Gallegos

Spanish, Navarre Middle School

 

 


Jan HendersonJan Henderson

First Grade, Madison STEAM Academy

 

 


Ginger HolbertGinger Holbert

Second Grade, Wilson Elementary School

 

 


kelleen HooverKelleen Hoover

Second Grade, Kennedy Academy

 

 


Katy JoswayKaty Josway

Seventh Grade, Dickinson Fine Arts Academy

 

 


Roberto LealRoberto Leal

Language Arts, Washington High School

 

 


Kathryn MahoneyKathryn Mahoney

Early Childhood, Marquette Montessori Academy

 

 


Melanie MeyerMelanie Meyer

Digital Integration Specialist, Tarkington Elementary School

 

 


David Mickelson, Jr.David Mickelson, Jr.

Third Grade, Hay Elementary School

 

 


Courtney MitchellCourtney Mitchell

Fourth Grade, Harrison Elementary School

 

 


Chris PeckChris Peck

First Grade, Lincoln Elementary School

 

 


Susan PembertonSusan Pemberton

Fifth Grade, Warren Elementary School

 

 


Roslyn RickerRoslyn Ricker

Third Grade, Marshall Elementary School

 

 


Stacy RodriguezStacy Rodriguez

Kindergarten, McKinley Elementary School

 

 


Brenda SaavedraBrenda Saavedra

Sixth Grade, Jefferson Traditional School

 

 


Matthew SergeMatthew Serge

Third Grade, Swanson Traditional School

 

 


Christine SerrinoChristine Serrino

Guidance Counselor, Edison Middle School

 

 


Michael SlatteryMichael Slattery

Fourth Grade, Darden Elementary School

 

 


Nikki StumpNikki Stump

Seventh Grade, Jackson Middle School

 

 


Maria ToskosMaria Toskos

First Grade, Coquillard Elementary School

 

 


Rachel VisserRachel Visser

Seventh and Eighth Grades, LaSalle Academy

 

 


Jennifer WeinbergJennifer Weinberg

Social Worker, Muessel Elementary School

 

 


Shannon WilliamsShannon Williams

Special Education, Rise Up Academy

 

 


Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.  |  Alumni Association  |  South Bend Education Foundation  |  Site Map